Lenovo Legion 5i Pro 2023 Intel i9 13900HX - RTX 4060 - 16GB RAM - 1TB - 16-inch WQXGA (2560x1600) 240Hz Refresh Rate - Lenovo M300 Gaming Mouse has been added to your cart
View Cart Checkout Now Continue ShoppingAvailability: In Stock
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ i9-13900HX, 24C (8P + 16E) / 32T, P-core 2.2 / 5.4GHz, E-core 1.6 / 3.9GHz, 36MB |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 8GB GDDR6, Boost Clock 2370MHz, TGP 140W |
| Chipset | Intel® HM770 Chipset |
| Memory | 2x 8GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
Max Memory | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | 1TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
Storage Support | Up to two drives, 2x M.2 SSD • M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Storage Slot | Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots |
| Card Reader | None |
| Optical | None |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Power Adapter | 300W Slim Tip (3-pin) |
| Special Features |
|
| DESIGN | |
Display | 16" WQXGA (2560x1600) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 240Hz, DisplayHDR™ 400, Dolby® Vision™, G-SYNC®, Low Blue Light, High Gaming Performance |
| Touchscreen | None |
| Color Calibration | Factory Color Calibration |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit, English |
| Case Color | Onyx Grey |
| Surface Treatment | Anodizing |
| Case Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
Dimensions (WxDxH) | 363.4 x 260.35 x 22.45-26.75 mm (14.31 x 10.25 x 0.88-1.05 inches) |
Weight | Less than 2.55 kg (5.6 lbs) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home, Traditional Chinese / Simplified Chinese / English |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6E, 11ax 2x2 + BT5.1 |
| Standard Ports |
|
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | E-shutter |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 1-year, Courier or Carry-in |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | Lenovo® Legion™ M300 RGB Gaming Mouse |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications |
|

Over 4,000 Products to choose from! We are Nepal's First Choice for IT and Digital Supplies. Happy Shopping!
(All prices shown WITHOUT VAT)